Twitter, Covid – 19 Aşı Çalışmaları İle İlgili Yanlış Bilgilendirme İle Mücadeleyi Güçlendiriyor

Şu anda devam eden küresel COVID-19 aşısı çabasıyla Twitter, yanıltıcı iddialar içerdiği tespit edilen tweetler için yeni etiketler ve tekrar eden suçluları askıya almak ve hatta kalıcı olarak yasaklamak için yeni bir grev sistemi ile yanlış aşı bilgilerinin yayılmasını durdurma çabalarını artırıyor .

Bu modellerde görebileceğiniz gibi, yeni uyarı etiketleri, Twitter ekibinin aşı hakkında şüpheli iddialar içerdiğini tespit ettiği tweetleri vurgulayacak. Kullanıcılar, potansiyel olarak yanlış bir iddia içeren bir tweet’i paylaşmaya çalıştıklarında, Twitter, COVID-19 Bilgi Merkezi’ne giderek onlardan ‘Daha fazlasını bulmalarını’ ister.

Twitter tarafından açıklandığı gibi :

“Etiketler, içerik politikamızı ihlal ettiğini belirlediklerinde ilk olarak ekip üyelerimiz tarafından uygulanacaktır .  Bu değerlendirmeler, otomatik araçlarımızı daha fazla bilgilendirmek ve hizmet genelinde benzer içeriği belirleme ve etiketleme konusunda proaktif kapasitemizi geliştirmek için kullanılacaktır. Amacımız eninde sonunda olmaktır. COVID-19 aşı yanlış bilgilendirme kurallarımızı ihlal eden içeriği ele almak için hem otomatik hem de insan incelemesini kullanın. “

Yeni etiketler, onun da dahil Twitter artık platformda yanlış için sahip olduğu çeşitli önceden var olan etiketlere eklemek tartışmalı istemi bilgi eklenmelidir Ekim ayında eklenen, videolar üzerindeki ‘Daha fazla bilgi’ uyarılar içeren COVID-19 iddialar, son Mayıs ve seçim yanlış bilgilendirme etiketleri , Kasım anketinin hemen öncesinde başlattı.  

Bu ek sürtüşme noktaları, birçok kullanıcının paylaştıklarını yeniden değerlendirmesine neden olarak şüpheli iddiaların yayılmasını yavaşlattı. Örneğin, Twitter’ın makalelerin retweet’lerine eklenen istemleri, kullanıcıları % 40 daha sık paylaşmadan önce makaleleri açıp okumaya teşvik etti . 

Ortak süreci bozarak, bu genellikle farklı bir yaklaşımı teşvik etmek için yeterli olabilir. Ancak her zaman değil, bu yüzden Twitter, yanlış iddialar için yaptırım sürecini de artırıyor.

Bu cephede, Twitter artık kurallarını tekrarlayan suçluları caydırmak için bir grev sistemi uygulayacak.

“Grev sisteminin kullanımıyla, insanları belirli içeriklerin kurallarımızı neden ihlal ettiği konusunda eğitmeyi umuyoruz, böylece davranışlarını ve kamuya açık sohbetler üzerindeki etkisini daha fazla değerlendirme fırsatına sahip olacaklar. COVID-19 politikasının tekrar tekrar ihlal edilmesine karşı yaptırım uygulanmaktadır. Politika ihlalleri nedeniyle bir hesaba tahakkuk eden ihtar sayısı temelinde. “

Şu andan itibaren, Twitter’ın grev sistemi, kuralları çiğneyenler için cezaların artmasıyla sonuçlanacak:

  • Tek ihtar: hesap düzeyinde işlem yok
  • İki ihtar: 12 saatlik hesap kilidi
  • Üç ihtar: 12 saatlik hesap kilidi
  • Dört ihtar: 7 günlük hesap kilidi
  • Beş veya daha fazla vuruş: kalıcı uzaklaştırma

Bu oldukça hızlı bir artış, ancak kullanıcıların davranışlarını yeniden gözden geçirmek için birkaç şansı olacak. Kullanıcılar ayrıca , normal olarak, grevlerine ve askıya alınmalarına itiraz etme fırsatına sahip olacaklar .

Bazı açılardan sert bir yaklaşım gibi görünebilir, ancak Twitter, tüm büyük sosyal platformlar gibi, insanları bilgiye bağlamada kilit bir rol oynamaktadır ve bu nedenle, şirkette bunun doğru olmasını sağlamak için en azından bir miktar sorumluluk vardır. Mümkün olan yerlerde güvenilir bilgi sağlanır. Bu, daha sonra ifade özgürlüğü sorununa ve insanların çevrimiçi olarak söyleyip söyleyemeyeceklerini düzenlemeye götürür. Ancak dünya çapında yıkıcı etkileri olan COVID-19 durumunda, aşıların durumu herhangi bir karşı argümandan çok daha güçlüdür.

Twitter’ın yeni etiketleri ve yaptırım eylemleri artık yürürlükte.

 

Tavsiye Edilen Yazılar