Yıllar boyunca yaşanan doğal afetler, savaşlar, çıkan yangınlar yüzünden yok olan birçok sanat eserlerimiz oldu. Kim bilir geçmiş çağlardan bu yana kaç tane dünya mirasından mahrum kalmış olduk.

Yakın tarihimizde Brezilya’da ülkenin 200 yıllık bir Ulusal Müzesinde çıkan yangın felaketinde, 20 milyondan fazla tarihi eserimiz yanarak kül oldu. Bazı eserler kurtarıldı ve onarılması için çalışmalara başlandı. Çok eskiden Portekiz Kraliyet Ailesi’nin konutu olarak da kullanılan bu binada, ne yazıkki önlem alınmadığı için böyle bir acı olayın yaşandığı konuşuluyor. Wikipedia geçmişimize ait bu kadar değerli sanat eserlerinin göz göre göre kaybolup gitmesine izin vermedi ve bu müzeyi sanal ortamlara taşımaya karar verdi. Wikipedia’nın bu güzel kararı, Ulusal Müzenin değerli eserlerini ölümsüzleştirmeyi amaçlıyor.

Wikipedia’nın ölümsüzleştirmeyi amaçladığı eserlerin bazıları; Amerika’da bulunan en eski fosilleşmiş insan kalıntıları, 3 bin yıllık Mısır Tabutu ve renkli güve örnekleri topluluğu eserleridir. Wikipedia, gönüllülerden daha fazla arşiv oluşturmak için Ulusal Müze’de çektikleri fotoğrafları göndermesini istiyor. Wikipedia, Twitter’da duyurduğu bir kampanyada gönüllülerin nasıl yardım edebileceğini anlattı. Bu amacıyla dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğunu da vurgulamış oluyor. Dilerim ki, amacına en yakın zamanda ulaşır ve bizlere geçmişten miras kalan sanat eserlerimiz, sanal ortamda da olsa yaşamaya devam eder. İnsanların gönderdiği fotoğraflara Wikimedia Commons üzerinden ulaşabilirsiniz.