Günümüzde birçok kullanıcının en çok tercih ettiği kanallardan birisi Youtube Video Sitesidir. Dünyaca ünlü bir site haline gelen Youtube’un kullanıcı sayısı gün geçtikçe daha çok artmakta ve çoğu kullanıcı bu sitede kanal sahibi olmaktadır. Youtube kanalına sahip olan bir kullanıcının izlenme sayısını ve abone sayısını arttırması için bir takım çalışmalar yapması gerekmektedir. Bu çalışmalardan biri de Youtube Seo çalışmasıdır.

Youtube Seo Nedir?

Video sitelerinde yayınladığınız videoların arama sonuçlarında çıkmasını sağlayan derecelendirme kriteridir. Arama motorlarından farklı olarak video odaklı çalışan bir sistemdir. ‘Youtube Seo nasıl yapılır?’ şimdi de onu anlatalım;

1.Video Başlığı Olmazsa Olmaz.

Arama motorlarında çıkmanız için video’nuzun başlığı oldukça önem taşımaktadır. İzlenmeyen bir video hiçbir şekilde dikkat çekmez. Bu yüzden ilgi çekici bir video başlığı için en çok aranan kelimelere yakın bir başlık kullanmanız yararınıza olacaktır. Arama sonuçlarında video başlığınız ne kadar dikkat çekerse, o kadar fazla izlenme sayısına ulaşırsınız. Başlıkların sonuna parantez içinde büyük harflerle clickbait denilen yöntemi kullanırsanız, çok aranan bir kelimeden kullanıcı çekebilirsiniz. Clickbait; web sitelerinin okuyucuyu istedikleri sayfalara yönlendirmek amacıyla kullandıkları başlıklardır. Clickbait yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, başlığınızda geçen kelimenin videonuzda da geçmesidir. Aksi takdirde beğeni sayınız düşebilir.

2.Video Açıklama Bölümünü Boş Bırakmayın.

Açıklama bölümünü internet sitelerimizin sayfalarına itinayla hazırladığımız açıklamalar gibi doldurmalısınız. Bu bölümde Youtube Keyword Tool’dan yardım almanız oldukça işinize yarayacaktır. Bu araç sayesinde anahtar kelimelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

3.Çevirisiz Video Olmaz.

Hazırladığınız videoların evrensel olarak yayınlanması ve kullanıcılar tarafından izlenmesi için çevirisi de yapılmış olması gerekir. Videolarınızı yayınlamadan önce alt yazılarını açmalı ve topluluk tarafından düzenlenebilir hale getirmeniz önemlidir. Kullandığınız başlıkların ise her dile çevrilip, parantez içinde çevirildiği dil ve alt yazısının olduğunu belirten bir yazı ile belirtmeniz gereklidir.

4.Etiketsiz Video, Video Değildir!

Etiketler video başlıklarınızın olmazsa olmazıdır. Etiketler videonuz içerisinde neler olduğu, nelerden bahsedildiği ile ilgili izleyicilere bilgi verir. Etiket kullanımı oldukça önemlidir. Videonuz ile ilgili her dilden etiket kullanırsanız daha çok izleyiciye ulaşmanız mümkün olur.

5.Doğru Kategoriyi Seçmek Önemlidir.

Her kullanıcı farklı alanlara ilgi duymaktadır. Youtube haliyle makyajlara ilgi duyan birine teknoloji ile alakalı bir video izlemesini önermez. Bu yüzden video içeriğinize en yakın olan kategoriyi seçmeniz önemlidir.

6.Paylaşım Önemlidir.

Arama motorlarında sosyal paylaşım yapmak oldukça önemlidir. Bu sebeple, videolarınız içerisinde, açıklama kısmında veya yorum alanında videolarınızın paylaşılma isteğini güzel ve esprili bir dille anlatabilirsiniz.

7.Video Kapak Fotoğrafı Kesinlikle Olmalıdır.

Videolarınızda video kapak fotoğrafı kesinlikle kullanılmalıdır. Kullanıcıların ilgisini çekecek yaratıcı bir kapak fotoğrafı kullanarak, daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak; Youtube Seo çalışması hem kendiniz hem de tanıtımını yaptığınız şirket veya hizmetler için oldukça önem taşımaktadır.